Geotermikus fűtés, levegő-víz hőszivattyú összehasonlítás
-magasabb COP érték, jobb hatásfok (az általunk eddig telepített rendszerek 6 és 7 közötti COP-vel üzemelnek, annak ellenére, hogy néhány weboldalon lehet olyanokat olvasni hogy egy szondás hőszivattyú 4 körüli COP értékkel működik, az valószínűleg a gyenge minőségű, esetleg spórolós kivitelezés, nem megfelelő méretezés eredménye)
-csöndes működés
–ingyenes hűtés (passzívhűtési hőcserélő segítségével, a mennyezetben keringtetett a talajszondában lehűlt vízzel gyakorlatilag az összes hűtési költség a keringetőszivattyúnak az áramfogyasztása, ugyanis a hőszivattyú hűtésüzemben nem indul el. Ami azt jelenheti, hogy a kompresszor várható élettartama több mint pl. egy levegő-víz hőszivattyú esetében, amely a hűtési időszakban szintén aktívan dolgozik.)
-Nincs kültéri egység, ami sok esetben esztétikai problémákat is fölvet.
Hátránya:
-A geotermikus rendszer magasabb beruházási költsége amit főként a szondafúrás jelent (egy átlagos 150m2-es családi ház esetén a két rendszer közötti különbség nagyságrendileg 1500000Ft)
A Levegő-víz hőszivattyú előnyei:
-alacsonyabb beruházási költség
Hátrányai:
-eddigi tapasztalatok alapján, kültéri egység által okozott zaj, sok esetben konfliktusokhoz, kellemetlenségekhez vezethet
-hűtési időszakban a hőszivattyú majdnem annyi energiát fogyaszt, mint a téli időszakban.
-több gyártó, kereskedő azt állítja az általa forgalmazott levegő víz rendszerű hőszivattyúról. hogy akár -15C° fokos hidegben is a névleges teljesítmény leadására képes. Ez az állítás valószínűleg igaz, de laikusok számára megtévesztő lehet. Ugyanis nem szabad figyelmen kívül hagyni. hogy a hatásfok (COP) érték ilyen hidegekben jelentősen romlik, akár 2-1,5 értékre is. Ezzel szemben a geotermikus hőszivattyú hatásfoka állandó, mert a hőforrás (talaj mélyebb rétegei) hőmérséklete is közel állandó.
-kültéri egység egy elkerülhetetlen zajforrás
Hőszivattyús fűtési-hűtési rendszerekkel kapcsolatban keressen minket elérhetőségeinken!